Panel používateľa

Exkluzívne na Slovensku, nižší štandard už pár kilometrov na západ.

Pridané: 23.2.2018 10:19:58 Počet zobrazení: 2710

23 Február 2018

Realitné spoločnosti sa predháňajú v expresívnom pomenovaní developerských nepodarkov. Exkluzívna stavba, luxusný byt, nadštandartná ponuka, nízkoenergetická stavba, kvalitné materiály, ideálna poloha a pod...samé superlatívy! A realita reality - zúfalosť a klamstvo. 

Pred časom som si začal v Bratislave a v jej blízkom okolí hľadať vhodný byt. Navštívil som desiatky nehnuteľností s tým, že som dal najskôr prednosť novostavbám v domnienke, že budú koncipované moderne a ich technické vybavenie bude priamoúmerné ich cene. Reklama o týchto nehnuteľnostiach hovorí ako o exkluzívnej stavbe, luxusných nadštandartne vybavených bytoch i službách.

Tu je opis jednej z nich:

Vstup ku objektom bol uspokojivý a v tomto bode sa priznám, že i nadštandardný. Rampa, vrátnik, SBS a ďalšie služby boli predzvesťou lepšieho bývania. Luxusnou, však bola cena dokonca i za exteriérové parkovacie miesto o parkovacom boxe v garáži ani nehovoriac.  

To, že je niečo nové, nemusí byť nadštandardné. I výťahy v Petržalských panelákoch boli nové a pekné, pričom sa zásadne od súčasných ( teda tých čo sa inštalujú u nás) veľmi neodlišujú. Výťah ktorý sa dá ovládať i hlasom, keď máte plné ruky, a ktorý Vám hlási na ktorom poschodí sa nachádzate, či výťah ktorý vyvezie Vášho hosťa len do poschodia kde bývate Vy a nie inam, som na Slovensku ešte nestretol. 

Po obhliadke viacerých bytov v predmetnom bytovom komplexe, sme sa dopracovali ku vrcholu ponuky - byt s označením penthouse za 900 tisíc €. Cena slovom: =devästotisíc EUR za  5 izbový byt s terasou. Tak ako u všetkých ostatných bytov ma zarazilo ich lacné - priemerné vybavenie. Štandardné laminátové dlážky v izbách, klasická keramika v podpriemerne malej kuchyni a v dvoch kúpeľniach by sa dali ešte tolerovať. Sanita JIKA a talianske vodovodné armatúry v nižšej strednej triede však uberali na výnimočnosti interiéru čoraz viac, Na stenách sa u každých dverí vytŕčali zo steny zasekané klasické vypínače v obývačke s "luxusným" kolieskom stmievača. Tragédiou developera bolo osadenie 50EUR-ových radiátorov v celom byte, pre ktoré vyrábal vykurovaciu vodu a TÚV v kuchyni schovaný "ekologický" 1200EUR-ový plynový kotol. Uvedený byt bol výnimočný tým, že na rozdieľ od iných "lacneších" mal klimatizáciu. Klasickú splitovú, ktorá Vám v obývačke fúka studený vzduch na krk, dokonca s diaľkovým ovládaním, pričom Vám na streche hučí jej vonkajšia jednotka. Celková hodnota technického vybavenia bytu nedosahovala ani 50.000€! Ak od kúpnej ceny odpočítame cenu stavby, pričom sa nedalo zistiť na akej úrovni sú jej tepelné straty, tak za výhľad na Bratislavu z tohoto bytu zaplatíte 500 tisíc €.  

Projektant či developer tejto stavby pravdepodobne ešte nepočul o inteligentných toaletách, bezdrôtovom ovládaní  osvetlenia a okenných žalúzií či podlahovom vykurovaní a stropnom chladení, prinajhoršom o fancoiloch, napájaných tepelným čerpadlom či solárnym kolektorom. Taktiež centrálny vysávač či rekuperačná vzduchotechnika s čistením vzduchu sa k nemu ešte nedostala.

Len o 50 tisíc € vyššia investícia do TZB by tento byt urobila skutočne príjemným až luxusným bývaním. Škoda, že bolo šetrené na nesprávnom mieste.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie